12.07.2023 suchy, szapon, włosy, objętość,

Jak używać suchego szamponu do włosów

Suchy szampon przeznaczony jest do szybkiego odświeżania włosów, np. kiedy nie masz czasu ich umyć. Kosmetyk, oprócz odświeżania fryzury, nadaje włosom objętość, a także przywraca im dobry wygląd i ładny zapach. Kosmetyk ma za zadanie pochłonąć nadmiar sebum sprawiając, że włosy błyskawicznie wyglądają na odświeżone.

W skład suchego szamponu wchodzą m. in. skrobia (np. ryżowa), olejki eteryczne czy wyciągi z roślin. Stosowany sporadycznie, w sytuacjach awaryjnych, nie powinien negatywnie wpływać na kondycję skóry głowy oraz włosów. Natomiast zbyt częste używanie suchego szamponu może powodować swędzenie oraz suchość skóry głowy. 

suchy szampon

Korzyści z suchego szamponu

- Wchłania olejów ze skóry głowy i włosów: główną zaletą suchego szamponu jest jego zdolność do wchłaniania sebum, maskując przetłuszczanie się skóry głowy. 

- Zwiększa objętość:  sebum często obciąża włosy, zwłaszcza u nasady. Suchy szampon wchłania go i dodaje włosom objętości. Dodatkowo, w szczególności suche szampony w sprayu mogą zapewnić utrwalenie przypominające lakier do włosów.

- Dodaje włosom tekstury: suchy szampon zazwyczaj zawiera skrobię, glinkę lub talk. Mogą one ułatwić stylizację, szczególnie w przypadku cienkich włosów.

Wskazówki jak używać suchego szamponu we właściwy sposób:

1. Wstrząśnij

Jeszcze przed otwarciem suchego szamponu potrząśnij butelką, aby równomiernie rozprowadzić produkt. Skrobia zawarta w preparatach w aerozolu może osadzać się na dnie między użyciami, a potrząsanie nim zapewnia dobre wymieszanie się kosmetyku w celu uzyskania najlepszych rezultatów.

2. Nie rozpylaj zbyt blisko skóry głowy

Spryskaj włosy u nasady, trzymając puszkę w odległości 20-30 cm od głowy. Nie martw się, jeśli tuż po spryskaniu włosów zaobserwujesz biały nalot na czubku głowy. Po kilku minutach zniknie, absorbując tym samym łój i nieprzyjemne zapachy

3. Nakładaj szampon tam, gdzie włosy są najbardziej przetłuszczone

Nie rozpylaj suchego szamponu na całej głowie - po prostu trzymaj się kilku centymetrów od góry. Końcówki włosów nie zawsze są tłuste, więc nałożenie suchego szamponu na całą powierzchnię włosów może po prostu sprawić, że włosy będą sztywne i pozbawione blasku.

spray do włosów

4. Nie używaj zbyt dużej ilości produktu

Kiedy twoje włosy są tłuste, dobra dawka suchego szamponu może sprawić, że będą wyglądały na świeższe, ale jeśli nałożysz go zbyt dużo, to twoje włosy będą wyglądać na matowe i wyblakłe.

5. Wmasuj produkt we włosy

Po wchłonięciu produktu we włosy, wmasuj suchy szampon w skórę głowy dłońmi. Wmasowanie produktu we włosy pomaga również wyeliminować biały osad. Możesz również użyć szczotki do rozczesania produktu lub suszarki do włosów, aby usunąć nadmiar produktu. 

6. Nie używaj go codziennie

Nadużywanie suchego szamponu może powodować gromadzenie się osadów na skórze głowy, zwłaszcza jeśli robisz to bez mycia włosów. Może to osłabić mieszki włosowe i zwiększyć wydzielanie sebum. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do wypadania włosów. Ogranicz użycie do 2-3 razy w tygodniu.

7. Dla wygody wybierz szampon w aerozolu

Szampony w aerozolu są sprzedawane zwykle w puszkach ze sprayem, które można nosić np. torebce. W porównaniu do szamponów w proszku, aerozole można łatwiej nakładać. Szampony w sprayu są zwykle lepsze do włosów przetłuszczających się.

szczotka

Jak używać suchy szampon

1) Rozdziel włosy. Podzielenie włosów na sekcje ułatwi równomierne nałożenie pudru. Zrób każdą sekcję w odległości około 5 cm. Przesuwaj się od naturalnej części włosów do karku.

2) Najpierw nałóż suchy szampon blisko nasady. Spryskaj szamponem włosy w odległości około 15 cm od włosów, aby zapobiec gromadzeniu się osadów. Spryskaj obficie od nasady aż po same końce, aż szampon będzie widoczny, ale nie zakryje grubo włosów.

3) Pozostaw szampon na 5-10 minut. Suchy szampon potrzebuje czasu, aby wchłonąć sebum u nasady. Przed wmasowaniem lub wyczesaniem pozostaw szampon na włosach przez 5-10 minut. Im dłużej będziesz czekać, tym więcej sebum wchłonie Twój suchy szampon.

4) Opuszkami palców wmasuj szampon we włosy. Zacznij od nasady, gdzie po raz pierwszy zastosowałeś szampon. Przeczesuj palcami włosy, aż szampon stopniowo wtopi się we włosy. Będziesz wiedział, że skończyłeś, gdy zobaczysz, że na twojej głowie pozostała niewielka ilość szamponu.

5) Wyszczotkuj nadmiar szamponu. Część suchego szamponu może pozostać na włosach po umyciu głowy. Jeśli tak jest, być może zastosowałeś go za dużo. Użyj szczotki ze sztywnym włosiem, aby rozprowadzić szampon na włosach i usunąć nadmiar pudru.

Uwaga! Musisz być zalogowany aby dodać komentarz