Jak rosną włosy

Mieszek włosowy (zwany również korzeniem włosa) znajduje się pod skórą głowy i musi prawidłowo funkcjonować, aby utrzymać zdrowe włosy. Mieszek włosowy ma około 4 do 6 milimetrów długości. Każdy pęcherzyk wytwarza od jednego do czterech łodyg włosów, z których każdy ma około 0,1 milimetra. Tak więc te łodygi włosów są bardzo małe.

słoneczne włosy

Włosy nie rosną w pojedynczych pasmach, ale rozwijają się ze skóry głowy w grupach od jednego do czterech, a czasem nawet pięciu lub sześciu pasm. Mieszki włosowe są ułożone w naturalnie występujące grupy, zwane grupami pęcherzykowymi.

Około 90% twoich włosów aktywnie rośnie. Zwykle włosy rosną w tempie około 1,25 cm miesięcznie. Faza katagenu jest fazą przejściową między fazą wzrostu i spoczynku. Podczas tej fazy mieszek włosowy wycofuje się i odrąbuje od podskórnej (skąd otrzymuje składniki odżywcze). Korzeń włosa znika, a koniec korzenia zamienia się w kształt podobny do węzła.

Około 1 procent włosów znajduje się w fazie katagenu. Ta faza trwa zwykle około jednego do dwóch tygodni. Reszta włosów nie rośnie aktywnie i znajduje się w fazie spoczynku, zwanej również fazą telogenową. Ta faza trwa około trzech do pięciu miesięcy ze zdrową skórą głowy.

Ludzie tracą około 100 włosów dziennie. Obecność znacznie większej ilości włosów na szczotce, w zlewie w wannie może być pierwszą oznaką nadmiernego wypadania włosów.

Etapy wzrostu włosów są następujące:

  1. Każdy pęcherzyk zawiera korzeń włosa, który składa się z komórek białka.
  2. Gdy krew krąży po ciele, dostarcza tlen i składniki odżywcze do komórek białkowych, które muszą się rozmnażać.
  3. Gdy komórki białkowe mnożą się, budują włosy, które pchają się przez skórę.
  4. Gdy włosy wyrastają ze skóry, przechodzą przez gruczoł olejowy. To smaruje włosy olejem, który musi pozostać miękki i lśniący.
  5. Zanim włosy będą wystarczająco długie, aby przejść przez skórę, są martwe. Gdy nowe włosy rosną pod spodem, wypychają martwe włosy ze skóry. Włosy następnie wypadają lub są zrzucane.

Czynniki wpływające na wzrost włosów

Włosy każdego z nas są inne i wiele czynników może wpływać na to, jak szybko rosną.

Należą do nich:

- Genetyka: Geny danej osoby będą dyktować, jak szybko ich włosy będą rosły.

- Płeć: Męskie włosy rosną szybciej niż włosy żeńskie.

- Wiek: Włosy rosną najszybciej w wieku od 15 do 30 lat, zanim zwolnią. Niektóre pęcherzyki przestają działać -całkowicie, gdy ludzie się starzeją. Dlatego niektórzy ludzie mają cieńsze włosy lub łysieją.

- Odżywianie: Dobre odżywianie jest niezbędne do wzrostu i utrzymania zdrowych włosów.

Uwaga! Musisz być zalogowany aby dodać komentarz