Rodzaje włosów i sposoby ich pielęgnacji

Właściwa pielęgnacja włosów rozpoczyna się od postawienia krótkiej diagnozy. Przede wszystkim należy określić jaki mamy rodzaj włosów, rozpoznać ich potrzeby i ewentualne problemy, które ich dotyczą. Wbrew pozorom samodzielna diagnoza stanu włosów i skóry głowy nie jest prosta.

     

Włosy normalne

Mają naturalny i zdrowy wygląd, są sprężyste, puszyste i błyszczące. Nie przetłuszczają się, nie rozdwajają na końcach, nie puszą się ani nie elektryzują nadmiernie i nie wymagają specjalnej troski. Ich pielęgnacja nie sprawia problemów, łatwo poddają się wszelkim zabiegom. Przeważnie wymagają mycia 2 -3 razy w tygodniu i stosowania lekkich odżywek, co pozwala utrzymać im dobrą kondycję i chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Szampon do mycia włosów normalnych powinien podtrzymywać ich naturalną wilgotność i regulować pracę gruczołów łojowych, a odżywka nadawać połysku i ułatwiać rozczesywanie. Włosy normalne są najbardziej odporne na działanie szkodliwych czynników.

Włosy suche 

To włosy pozbawione połysku, trudne do układania, szorstkie w dotyku i nad wyraz skłonne do elektryzowania. Mogą być suche z natury, gdy gruczoły łojowe skóry głowy wytwarzają zbyt mało sebum, lub mogą stać się przesuszone z powodu działania czynników zewnętrznych, takich jak chlorowana woda, słońce, wysoka temperatura, źle przeprowadzone zabiegi fryzjerskie. Włosy suche są niemal całkowicie pozbawione otoczki tłuszczowej, która w sposób naturalny chroni rdzeń włosa przed utratą wilgoci. Włosy suche mają dużo mniej wody (poniżej 10%), niż włosy zdrowe, dlatego podstawą ich pielęgnacji jest nawilżenie od wewnątrz. Ponadto ten typ włosów jest najbardziej podatny na uszkodzenia podczas suszenia i układania, dlatego też nie powinno się ich suszyć gorącym powietrzem i używać prostownic oraz lokówek z regulacją temperatury, ustawiając je na jak najniższy poziom grzania. Warto również stosować kosmetyki termoochronne podczas stylizacji i pamiętać o filtrach UV, które ochronią je przed zgubnym i niszczącym działaniem warunków atmosferycznych.

Włosy przetłuszczające się

Są tłuste, świecą się, często wyglądają na pozlepiane w pasma, mają skłonność do łupieżu i wypadania. Przetłuszczanie się włosów jest najczęściej skutkiem nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe skóry. Sebum zatyka pory skóry głowy, uniemożliwiając jej normalne oddychanie, co w następstwie obciąża włosy. Odpowiednia pielęgnacja włosów przetłuszczających się polega na uregulowaniu przetłuszczania się skóry głowy. Włosy takie wymagają codziennego mycia, które oczyści je z nadmiaru łoju. Do pielęgnacji powinno się używać kosmetyków przeznaczonych specjalnie do skóry z łojotokiem, które działają przeciwbakteryjnie i regulują wytwarzanie sebum, a zarazem są łagodne i delikatnie. Warto też pamiętać, by oszczędnie stosować środki do stylizacji, gdyż mają one właściwości obciążające oraz mogą zatykać pory skórne.

Włosy zniszczone i uwrażliwione

To kompletne przeciwieństwo włosów normalnych, ich łuski nie są ułożone dachówkowato, tylko rozchylone i połamane, dlatego też włosy te są matowe – nie odbijają światła, zawierają zbyt mało wilgoci – są suche, szorstkie, łamliwe i tępe, a jednocześnie sztywne, łatwo się plączą i są trudne do rozczesania. Takie włosy często są efektem źle przeprowadzonych lub zbyt częstych chemicznych zabiegów fryzjerskich, źle dobranych kosmetyków, nadmiernego działania słońca i warunków zewnętrznych, działania zbyt wysokiej temperatury pochodzącej z urządzeń do stylizacji, kontaktu ze słoną lub chlorowaną wodą. Przy ich pielęgnacji należy postawić przede wszystkim na regenerację, a więc ratowanie uszkodzonej struktury włosów, przywracanie wilgotności i jednocześnie wygładzanie powierzchni włosa, co ułatwia rozczesywanie. Kosmetyki używane do pielęgnacji włosów zniszczonych powinny zawierać proteiny, keratynę i witaminy. Warto też stosować regularnie, np. 1-2 razy w tygodniu kuracje regeneracyjne w postaci ampułek, które dogłębnie wnikają i kondycjonują włosy.

Włosy cienkie i delikatne

Ten rodzaj włosów ma zwykle charakter dziedziczny. To, że ktoś ma włosy cienkie i delikatne, nie oznacza wcale, że ma ich mniej niż osoba o włosach rodzaju normalnego. Takie włosy wyglądają na mniej puszyste.

Osoba o włosach cienkich i delikatnych może również doświadczyć ich nadmiernego przetłuszczania się lub wysuszania.

Włosy z rozdwojonymi końcówkami

Włosy z rozdwojonymi końcówkami to rodzaj włosów, które dotknęła „starość”. Zjawisko rozdwojonych końcówek jest związane z faktem, że włosy długie na końcach są starsze i bardziej zniszczone od części włosów bliżej skóry. Nie dość, że końcówki włosów mogą być wystrzępione, to jeszcze mogą mieć tendencję do łamania się.

Uwaga! Musisz być zalogowany aby dodać komentarz