Rodzaje włosów i sposoby ich pielęgnacji

Właściwa pielęgnacja włosów rozpoczyna się od postawienia krótkiej diagnozy. Przede wszystkim należy określić jaki mamy rodzaj włosów, rozpoznać ich potrzeby i ewentualne problemy, które ich dotyczą. Wbrew pozorom samodzielna diagnoza stanu włosów i skóry głowy nie jest prosta.

      rodzaje włosów

Włosy normalne

Mają naturalny i zdrowy wygląd, są sprężyste, puszyste i błyszczące. Nie przetłuszczają się, nie rozdwajają na końcach, nie puszą się ani nie elektryzują nadmiernie i nie wymagają specjalnej troski. Ich pielęgnacja nie sprawia problemów, łatwo poddają się wszelkim zabiegom. Przeważnie wymagają mycia 2 -3 razy w tygodniu i stosowania lekkich odżywek, co pozwala utrzymać im dobrą kondycję i chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Szampon do mycia włosów normalnych powinien podtrzymywać ich naturalną wilgotność i regulować pracę gruczołów łojowych, a odżywka nadawać połysku i ułatwiać rozczesywanie. Włosy normalne są najbardziej odporne na działanie szkodliwych czynników.

Włosy suche 

To włosy pozbawione połysku, trudne do układania, szorstkie w dotyku i nad wyraz skłonne do elektryzowania. Mogą być suche z natury, gdy gruczoły łojowe skóry głowy wytwarzają zbyt mało sebum, lub mogą stać się przesuszone z powodu działania czynników zewnętrznych, takich jak chlorowana woda, słońce, wysoka temperatura, źle przeprowadzone zabiegi fryzjerskie. Włosy suche są niemal całkowicie pozbawione otoczki tłuszczowej, która w sposób naturalny chroni rdzeń włosa przed utratą wilgoci. Włosy suche mają dużo mniej wody (poniżej 10%), niż włosy zdrowe, dlatego podstawą ich pielęgnacji jest nawilżenie od wewnątrz. Ponadto ten typ włosów jest najbardziej podatny na uszkodzenia podczas suszenia i układania, dlatego też nie powinno się ich suszyć gorącym powietrzem i używać prostownic oraz lokówek z regulacją temperatury, ustawiając je na jak najniższy poziom grzania. Warto również stosować kosmetyki termoochronne podczas stylizacji i pamiętać o filtrach UV, które ochronią je przed zgubnym i niszczącym działaniem warunków atmosferycznych.

Włosy przetłuszczające się

Są tłuste, świecą się, często wyglądają na pozlepiane w pasma, mają skłonność do łupieżu i wypadania. Przetłuszczanie się włosów jest najczęściej skutkiem nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe skóry. Sebum zatyka pory skóry głowy, uniemożliwiając jej normalne oddychanie, co w następstwie obciąża włosy. Odpowiednia pielęgnacja włosów przetłuszczających się polega na uregulowaniu przetłuszczania się skóry głowy. Włosy takie wymagają codziennego mycia, które oczyści je z nadmiaru łoju. Do pielęgnacji powinno się używać kosmetyków przeznaczonych specjalnie do skóry z łojotokiem, które działają przeciwbakteryjnie i regulują wytwarzanie sebum, a zarazem są łagodne i delikatnie. Warto też pamiętać, by oszczędnie stosować środki do stylizacji, gdyż mają one właściwości obciążające oraz mogą zatykać pory skórne.

Włosy zniszczone i uwrażliwione

To kompletne przeciwieństwo włosów normalnych, ich łuski nie są ułożone dachówkowato, tylko rozchylone i połamane, dlatego też włosy te są matowe – nie odbijają światła, zawierają zbyt mało wilgoci – są suche, szorstkie, łamliwe i tępe, a jednocześnie sztywne, łatwo się plączą i są trudne do rozczesania. Takie włosy często są efektem źle przeprowadzonych lub zbyt częstych chemicznych zabiegów fryzjerskich, źle dobranych kosmetyków, nadmiernego działania słońca i warunków zewnętrznych, działania zbyt wysokiej temperatury pochodzącej z urządzeń do stylizacji, kontaktu ze słoną lub chlorowaną wodą. Przy ich pielęgnacji należy postawić przede wszystkim na regenerację, a więc ratowanie uszkodzonej struktury włosów, przywracanie wilgotności i jednocześnie wygładzanie powierzchni włosa, co ułatwia rozczesywanie. Kosmetyki używane do pielęgnacji włosów zniszczonych powinny zawierać proteiny, keratynę i witaminy. Warto też stosować regularnie, np. 1-2 razy w tygodniu kuracje regeneracyjne w postaci ampułek, które dogłębnie wnikają i kondycjonują włosy.

Włosy cienkie i delikatne

Ten rodzaj włosów ma zwykle charakter dziedziczny. To, że ktoś ma włosy cienkie i delikatne, nie oznacza wcale, że ma ich mniej niż osoba o włosach rodzaju normalnego. Takie włosy wyglądają na mniej puszyste. Osoba o włosach cienkich i delikatnych może również doświadczyć ich nadmiernego przetłuszczania się lub wysuszania.

Włosy z rozdwojonymi końcówkami

Włosy z rozdwojonymi końcówkami to rodzaj włosów, które dotknęła „starość”. Zjawisko rozdwojonych końcówek jest związane z faktem, że włosy długie na końcach są starsze i bardziej zniszczone od części włosów bliżej skóry. Nie dość, że końcówki włosów mogą być wystrzępione, to jeszcze mogą mieć tendencję do łamania się.

Uwaga! Musisz być zalogowany aby dodać komentarz

tu można wrzucać co się chce