Pokrzywa na włosy i jej właściwości

Pokrzywa ma korzystny wpływ na włosy. Służy do optymalizacji wzrostu włosów, chroni przed wypadaniem, a także dodaje połysku i blasku. Nawet w starożytności, wielu uzdrowicieli zalecało tarcie soku z nasion pokrzywy na włosach, aby spowolnić proces łysienia. Ale wypadanie włosów jest tylko jednym z wielu problemów, które rozwiązuje to zioło. Dlatego przepisy ludowe z określoną rośliną są popularne wśród tych, którzy dbają o swoje włosy.

Korzyści i zastosowania pokrzywy do pielęgnacji włosów

- stymulacja do wzrostu włosy, optymalizacja przepływu krwi w głowie, wzbogacenie skóry tlenem

- spowolnienie procesu wczesnego siwienia włosów

- zapobieganie lub eliminacja łupieżu (nawilża skórę,s tabilizuje tłuszcz, usuwa łuski)

- zapobieganie rozdwajaniu się

- spowolnienie procesu łysienia związanego z wiekiem (korzystny wpływ chlorofilu)

- dostarczanie włosom mikroelementów: potasu (K), wapnia (Ca), manganu (Mn), jodu (I) itp.

- witaminy B, A, K i witamina C, które wzmacniają mieszki włosowe

Podczas nakładania pokrzywy musisz wiedzieć, co następuje:

1. Ekstrakt z tej rośliny ma wpływ na suszenie włosów. Warto nie spłukać, ale wcierać płyn bezpośrednio w skórę głowy.

2. Pokrzywa ma działanie słabego zabarwienia włosów (nadaje lekko zielonkawy odcień).
Blondynki powinny dodać sok z cytryny lub ocet jabłkowy, który zneutralizuje wskazany efekt z pokrzywy.

3. Stosując balsam od korzeni włosów, najlepiej używać go w postaci sprayu.

Przeciwwskazania do stosowania tego zioła: reakcja alergiczna i osobista nietolerancja.

Jak przygotować susz ziołowy z pokrzywy?

Z pewnością na spacerze często spotykasz rosnące pokrzywy. Ta roślina uznawana jest za chwast właśnie dlatego, że szybko się rozprzestrzenia i trudno ją wyplewić.

Zacznij od zebrania łodyg pokrzywy z liśćmi. Najlepiej zbierać tę roślinę na łąkach, daleko od ruchliwych ulic. Jak niemal każda roślina, pokrzywa wchłania ołów, który obecny jest chociażby w spalinach. Liście zbierane z małego trawniczka przy ruchliwej ulicy mogą być naładowane tym szkodliwym pierwiastkiem. A przecież nie o to chodzi.

Najlepiej zrywać pokrzywę w kwietniu i maju, kiedy listki są jeszcze młode, przed kwitnieniem rośliny. To właśnie młode rośliny zawierają najwięcej składników odżywczych.

Pokrzywę zabierz do domu i umyj zbiory. Rozłóż rośliny na papierze w taki sposób, żeby liście się nie dotykały, żeby nie były sklejone. Pozostaw pokrzywę do wysuszenia. Idealnie do tego nadaje się suche, przewiewne miejsce. Wysuszona pokrzywa powinna mieć kolor zielony, a nie brązowy.

Taki susz można pić w formie herbatki. Herbata z pokrzywy na włosy – to brzmi dobrze! . Poza tym taki napój działa też na skórę oraz paznokcie. I jak tu nie zakochać się w pokrzywie.

Płukanka z pokrzywy

Płukanka z pokrzywy to babciny, bardzo szybki sposób na poprawę ich wyglądu. Jak ją zrobić?

Potrzebujesz do tego 4-5 gałązek łodygi pokrzywy (jeśli nie masz, wykorzystaj gotowy susz do herbaty). Zalej wrzątkiem łodygi i pozwól im się zaparzyć, wydobyć to co najcenniejsze mają – wszystkie składniki. Po około 15 minutach, odcedź płukankę z łodyg i umyj włosy.

Po umyciu włosów płukanką, zawiń je w ręcznik na 10 minut. Następnie rozczesz włosy i wysusz /uczesz jak zawsze. Ważne - nie spłukuj płukanki po zdjęciu ręcznika. Nie ma absolutnie takiej potrzeby.

Produkty ludowe do pielęgnacji włosów, takie jak pokrzywy, zawsze wygrywają w porównaniu z produktami przemysłu kosmetycznego (w końcu istnieją tam różnego rodzaju związki chemiczne). Naturalne składniki i doświadczenie wielu pokoleń gwarantują pozytywny efekt i sprawiają, że Twój wygląd jest niezwykle atrakcyjny. Jedynym warunkiem nie jest być leniwym i poświęcić trochę czasu na przygotowanie niezbędnego składu. A wynik przekroczy wszystkie Twoje oczekiwania !

 

Uwaga! Musisz być zalogowany aby dodać komentarz