Cienkie włosy – sposoby i pielęgnacja rzadkich, delikatnych i cienkich włosów

Jeśli twoim włosom daleko do wymarzonego ideału  – są cienkie, rzadkie i delikatne, dobrą wiadomością jest to, że odpowiednia pielęgnacja może przynieść rewelacyjne efekty. Pozwoli cieszyć się pięknymi, zagęszczonymi (realnie i wizualnie) włosami. Poznaj kilka sposobów na cienkie włosy, dzięki którym będą wyglądać na grubsze.

cienkie włosy

Dlaczego włosy są cienkie?

W większości przypadków to skłonność odziedziczona w genach, bo odpowiedzialne są za to uwarunkowania genetyczne. Ponadto bardzo często jest to konsekwencja naszych (zazwyczaj  nieświadomych) działań. W wielu przypadkach (szczególnie wówczas, jeśli kiedyś miałaś więcej włosów, a straciły na objętości z czasem), pewne przyzwyczajenia i błędy pielęgnacyjne przyczyniają się do tego, że piękne, grube włosy mogą stać się cienkie, matowe i bez życia. 

Co w największym stopniu doprowadza do tego, że włosy stają się cienkie:

Używanie zbyt agresywnie działających kosmetyków 

Jeśli myjesz włosy często (częściej, niż raz – dwa razy w tygodniu), zwróć uwagę na skład swojego szamponu. Używanie szamponów  zawierających dość agresywnie działającego detergentu: SLS, osłabia włosy. Skóra głowy, tak, jak zresztą całego ciała, wytwarza swój naturalny płaszcz lipidowy, który pełni funkcję ochronną cebulek i utrzymuje w ten sposób optymalną wilgotność. Jeśli myjesz włosy często produktami zawierającymi SLS, ale także inne, silnie działające detergenty, przede wszystkim  zmywasz tę warstwę ochronną. Skóra głowy staje się przesuszona, a także podrażniona, zaś cebulki włosów są poniekąd odkryte. To niestety najprostszy sposób do tego, by włosy zaczęły wypadać. Sucha skóra i narażone na większe uszkodzenia cebulki włosów stają się słabsze, w efekcie czego fryzura traci na objętości. 

Stosowanie ciężkich masek i odżywek oraz nadmiaru kosmetyków do stylizacji cienkich włosów

Aby włosy nie stały się suche, szorstkie i matowe, trzeba zapewnić im dodatkową porcję nawilżenia z zewnątrz, dlatego po każdym  myciu powinno się zabezpieczać je odżywką lub maską. Jeśli wykonujesz sumiennie tę czynność, a włosy są niezmiennie w niezbyt dobrej kondycji, przyjrzyj się ich składom. Jeśli zawierają silikony i inne składniki, które utrudniają oddychanie skórze, prawdopodobnie to właśnie jest przyczyną pogorszonej kondycji włosów. Jeśli produkt zawierający silikony nakładasz na skórę głowy, mogą one ją zapychać, tworząc tzw. warstwę okluzyjną. Skóra jest co prawda zabezpieczona przed utratą wilgoci, ponieważ tworzy się płaszcz ochronny, ale ma to także swoja drugą, negatywną stronę: skóra nie oddycha. W efekcie może dochodzić do mikrostanów zapalnych, wskutek gromadzenia się nadmiaru łoju, zapalenia mieszków włosowych, wypadanie włosów, a nowe, tzw. baby hair nie mają siły przebicia przez naskórek.

Stylizacja na gorąco

Pielęgnacja włosów cienkich i rzadkich powinna wykluczać, a przynajmniej mocno ograniczać poddawanie ich wysokiej temperaturze. Traktowanie cienkich włosów suszarką, prostownicą, lokówką czy wałkami na gorąco dodatkowo wysusza je, co wpływa w dużym stopniu na łamanie i rozdwojone końcówki. 

Nieprawidłowe rozczesywanie cienkich i wrażliwych włosów

Jak więc rozczesywać delikatne włosy?  Nigdy nie rób tego od góry i na mokro. W ten sposób szarpiesz i mocno naciągasz cebulki, powodując wypadanie włosów. Postaraj się zawsze najpierw rozczesać je wstępnie palcami  – w ten sposób zmniejszysz ilość kołtunów i supełków, a następnie  stopniowo od dołu czesać szczotką lub grzebieniem

Uboga dieta i niedobory

Wszelkie nieprawidłowości zachodzące w organizmie mają odzwierciedlenie w wyglądzie włosów. Być może utrata objętości i wypadanie włosów spowodowane są jakimiś niedoborami. Wykonaj podstawowe badania krwi, które pomogą rozwiać wątpliwości. 

Sposób na cienkie włosy – pogrubienie

Wdrożenie świadomej i rozsądnej pielęgnacji

Pierwszym etapem jest zahamowanie ich łamania się i wypadania Następnie stosowanie delikatnych, nieobciążających, a przy tym  nawilżających i odżywczych kosmetyków myjących  i pielęgnacyjnych.  Włosy nie wrócą do świetnej kondycji i nie zagęszczą się z dnia na dzień, jednak już po kilku - kilkunastu tygodniach innego traktowania ich zobaczysz pierwsze efekty. A co najważniejsze: pozwolisz im zdrowo odrosnąć. 

Pobudzenie do wzrostu

Warto pobudzić także cebulki włosowe, dzięki czemu włosy będą rosnąć szybciej i będzie ich więcej! Można stosować:

  • masażery do głowy  – poprawią ukrwienie i tym samym będą stymulować włosy do wzrostu;
  • wcierki do skóry głowy - najlepiej na bazie naturalnych, cennych wyciągów roślinnych;
  • suplementy diety lub leki (po konsultacji z lekarzem lub trychologiem) pobudzające porost włosów;

Odpowiednia fryzura

W przypadku cienkich włosów ogromne znaczenie dla wyglądu i samopoczucia ma sposób cięcia i czesania włosów. Jak układać cienkie i rzadkie włosy? W taki sposób, by wizualnie nadać im objętości. Pomoże więc:

  • tapirowanie u nasady;
  • stosowanie wypełniaczy do kucyków i koków;
  • używanie pudru dodającego objętości 
  • używanie włókien zagęszczających włosy

Rzadkie pasma najlepiej będą prezentować się w formie krótkiej lub maksymalnie półdługiej fryzurki.  Krótkie pasemka o wiele łatwiej stylizować w taki sposób, by wizualnie dodać im objętości: są lekkie, a przez to nie obciążają fryzury. Tym samym wystarczy o wiele mniej kosmetyków do stylizacji, by osiągnąć i utrzymać pożądany efekt. 

Jeśli jednak nie jesteś przekonana do krótkich włosów i koniecznie chcesz mieć długie, pamiętaj o tym, by obcinać je na prosto. Wszelkie cieniowania paradoksalnie jeszcze bardziej odejmą im objętości.  Przy cienkich włosach dobrze sprawdza się również klasyczny bob. 

Uwaga! Musisz być zalogowany aby dodać komentarz