Farbowanie włosów henną

Henna to sproszkowany barwnik pozyskiwany z liści i pędów tropikalnej rośliny – lawsonii bezbronnej. Oprócz właściwości koloryzujących henna posiada szereg składników odżywczych, dobroczynnie wpływających na włosy. Są to między innymi:

  • mikropierwiastki (cynk, żelazo, miedź)
  • witaminy A, D, B
  • kwas oleinowy i linolowy
  • błonnik

Dzięki zawartości tych składników henna na włosy działa jak prawdziwe remedium. Zwalcza łupież, domyka łuski włosów i poprawia ich strukturę, chroni fryzurę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. 

FARBOWANIE HENNĄ KROK PO KROKU

Hennę najlepiej nakładać raz na półtorej miesiąca. Aby henna nie zniszczyła nam włosów, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie między farbowaniami np. w postaci regularnie nakładanej maski. Na początku należy umyć włosy szamponem. Następnym krokiem będzie wymieszanie henny z ciepłą wodą, jak i kilkoma kroplami cytryny, aż do uzyskania papki. Sok ma za zadanie wspomagać proces koloryzacji.

Później należy równomierne nałożyć gotową mieszankę na włosy, zawinąć je w folię spożywczą, a na koniec owinąć głowę ręcznikiem, dzięki czemu włosy utrzymają stałą temperaturę.

Po kilku godzinach wystarczy zmyć włosy wodą. Pierwsze mycie po wykonaniu koloryzacji powinno zostać wykonane przynajmniej 48 godzin po farbowaniu. W innym przypadku henna może być nietrwała.

CZY HENNA NISZCZY WŁOSY?

Ponieważ pigment henny zostaje na zewnątrz, a henna pozbawiona jest chemicznych dodatków, nie ma możliwości byś zniszczyła sobie włosy. Jedyne, co możesz zrobić złego, to włosy przesuszyć. Stanie się tak tylko wtedy, gdy henna będzie za długo na włosach. Na początek trzymaj więc hennę tyle, ile zaleca producent na opakowaniu.

FARBOWANIE WŁOSÓW HENNĄ – ZALETY

Metoda bezpieczna dla włosów – specyfik ten nie zawiera amoniaku ani innych substancji szkodliwych dla włosów. Pozytywnie wpływa na kondycję włosów. Odpowiednia jest  dla osób uczulonych na składniki klasycznych, chemicznych farb.

FARBOWANIE HENNĄ – WADY

Miejmy na uwadze to, że henna do włosów może tylko pogłębiać ich naturalny kolor, nie rozjaśni włosów i nie zapewni im spektakularnej zmiany barwy. To jedna z pośród najczęściej podawanych wad tego naturalnego produktu. Do kilku innych wad zaliczamy również:

- długi czas farbowania – zabieg koloryzacji z użyciem henny trwa nawet kilka godzin.

- trwałość – kolor uzyskany henną wypłukuje się zwykle w ciągu kilkunastu tygodni.

- przesuszenie włosów – możesz odczuć je, jeżeli Twoje włosy są wysokoporowate.

JAK PIELĘGNOWAĆ WŁOSY FARBOWANE HENNĄ?

Ze względu na to, że henna może wysuszać włosy, po farbowaniu postaraj się jak najbardziej je nawilżać, odżywkami i maskami. Aby przedłużyć efekty farbowania, do codziennej pielęgnacji włącz szampon z henną. Pozwoli on podtrzymać intensywny, wyrazisty kolor włosów.

Uwaga! Musisz być zalogowany aby dodać komentarz