Siwienie włosów

Naturalny, fizjologiczny proces siwienia włosów może rozpocząć się już między 30 a 40 rokiem życia. Niestety, w związku z naszym trybem życia mamy coraz częściej do czynienia z procesem, który został nazwany „przedwczesnym siwieniem”, które pojawia się już między 20 a 25 rokiem życia. Moment w którym dostrzegamy na głowie pierwszy siwy włos jest przełomowy i dla wielu bardzo trudny. Nie ma wtedy znaczenia ile tak na prawdę mamy lat.

Do przedwczesnych przyczyn siwienia mogą należeć miedzy innymi niektóre choroby (tarczycy, problem z nerkami, kręgosłupem szyjnym), bardzo silny stres, palenie papierosów, a także znaczne wyniszczenie organizmu i zła dieta.  

siwe włosy

Za kolor włosów odpowiedzialne są melanocyty, które znajdują się w korzeniach włosa. Melanocyty są to komórki, które wytwarzają substancje koloryzujące, tak zwane melaniny. Melaniny w zależności od rodzaju pigmentu, możemy  podzielić na dwa rodzaje:

- Eumelanina – barwnik ciemny, o odcieniu od brązowego do czarnego

- Feomelanina – barwnik jasny, barwnik o kolorze od czerwonego do żółtego

Pierwsze siwe włosy, pojawiają się w momencie, w którym melanocyty przestają prawidłowo funkcjonować.

Udowodnioną przyczyna siwienie włosów są także uwarunkowania genetyczne. Chociaż geny odpowiedzialne za ten proces nie zostały jeszcze w pełni zidentyfikowane, to już teraz wiemy jednak, że genetyka odgrywa decydującą rolę. Między innymi określa ona wiek, w którym włosy zaczynają tracić pigment i siwieją. Ponadto wśród osób rasy białej i azjatyckiej występuje więcej przypadków przedwczesnego siwienia.

Co może pomóc?

Niestety nic nie daje nam 100% pewności, że opóźnimy czy oddalimy moment, w którym pojawi się nasz pierwszy siwy włos. Jest jednak kilka sposobów, które chociaż w niewielkim stopniu się do tego przyczynią.

Niezależnie od tego co jest przyczyną siwienia włosów, należy tę przyczynę odnaleźć. Wtedy można starać się zahamować, a czasem nawet odwrócić proces siwienia. Na pewno faktem jest, że o siwe włosy należy dbać równie troskliwie, co o włosy z naturalnym barwnikiem. Ważna jest odpowiednia zbilansowana dieta,  bogata przede wszystkim w witaminy z grupy B, cynk miedź, selen żelazo i jod. Należy ograniczać ekspozycję włosów na promieniowanie UV, ponieważ ono również powoduje zanik melanocytów, a przy siwych włosach ich praca już jest upośledzona.

Skuteczny w walce z siwymi włosami jest olej goździkowy, posiada on zdolność przyciemniania włosów. W tym celu należy go wcierać w skórę głowy oraz włosy, najlepiej wieczorem, pozostawić na noc, a rano umyć włosy. Kolejnym sposobem jest farbowanie włosów, stosowany przez większość kobiet w celu szybkiego pozbycia się problemu. Niestety farbowanie nie likwiduje problemu z siwymi włosami, a jedynie go maskuje. Zamiast farbowania lepsze są napary z szałwii, orzecha włoskiego czy czarnej herbaty, które również przyciemniają włosy. Również skrzyp ma działanie wzmacniające włosy oraz stymulujące produkcję melaniny. Może być stosowany w formie naturalnej lub w formie suplementów – preparatów przeznaczonych do zażywania doustnego lub do stosowania miejscowego.

Czym pielęgnować siwe włosy?

O siwe włosy również dbamy przez mycie ich szamponem i stosowanie odżywek do włosów. Szampony przeciw siwieniu zawierają wyciągi roślinne bogate w fitopigmenty, a te przy regularnym stosowaniu, powodują stopniowe przyciemnienie włosów. W przypadku włosów siwych, które pod wpływem promieniowania słonecznego zmieniły kolor na żółtawy, zastosowanie szamponu skutkuje uzyskaniem odcienia brązowego. Dobry szampon do włosów siwych powinien zawierać wyciąg z drożdży piwnych, które są bogatym źródłem protein, witamin z grupy B oraz minerałów.

Odżywka do siwych włosów powinna zawierać jak największą ilość składników nawilżających, ponieważ takie włosy również potrzebują nawilżenia. Odżywka powinna mieć w składzie np. aloes, proteiny jedwabiu czy mleka.

Za naturalny kolor włosa odpowiedzialne są melanocyty. Są to komórki, których zadaniem jest wytwarzanie substancji koloryzującej tzw. melaniny. Kolor włosów powstaje w ten sposób, że ziarniste cząstki barwnika osiadają na włóknach, z których zbudowany jest włos.

Styl życia i dieta

Jeżeli na co dzień nadmiernie stresujesz się i nie pozbywasz się nagromadzonych emocji np. poprzez aktywność fizyczną, odpoczynek czy odpowiednią ilość snu, to w pewnym momencie włosy zaczynają siwieć szybciej. Dlatego nalezy ograniczyć stres, więcej czasu przeznaczyć na relaks, odpoczynek i sen.

Warto także zadbać o swoją dietę, która powinna być bogata m.in. w otręby pszenne, płatki owsiane i żytnie, pestki słonecznika, orzechy, jajka, dziki ryż jak również szereg owoców i warzyw np. pomidory, kalafior, buraki, pomarańcze, banany.  Należy również zwrócić uwagę na drożdże, które zawierają bardzo dużo przyswajalnego białka jak i szereg witamin i minerałów, które poprawiają pigmentacje włosów. W aptece można również kupić zestaw witamin i minerałów, jednak zdecydowanie lepsze są witaminy i minerały, zawarte w zdrowych produktach.

Dla procesu siwienia włosów większe znaczenie ma wiek biologiczny niż ten podany na dowodzie osobistym.

Jeśli już niestety na naszej głowie pojawią się siwe włosy, trzeba pamiętać, że są one dużo słabsze i o wiele bardziej podatne na czynniki zewnętrzne. Dlatego lepiej ograniczyć używania suszarek, prostownic, z kolei upalnym latem czy mroźną zimą trzeba nosić okrycie głowy.

Uwaga! Musisz być zalogowany aby dodać komentarz