Proteiny w pielęgnacji włosów

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do rozmaitych kosmetyków do włosów. Bardzo często musimy wybierać je metodą prób i błędów, testując rozmaite opcje i obserwując w jaki sposób reagują na nie włosy. Największy wpływ na to, jak kosmetyk zadziała ma jego skład, a zwłaszcza zawartość protein.

Proteiny to jeden z trzech najważniejszych składników, które należy dostarczać włosom, aby były w doskonałej kondycji, odporne na uszkodzenia i odpowiednio nawilżone, co w efekcie przełoży się na ich szybki wzrost

Najczęściej spotykane składniki proteinowe to:

- proteiny mleka-  wzmacniają i nadają połysk pozbawionej blasku fryzurze. Zapobiegają uszkodzeniom i rozdwajaniu się końcówek. Zwiększają wytrzymałość włosów na rozciąganie oraz tworzą film ochronny, który uszczelnia i wygładza włosy.

- keratyna- wzmacnia, odżywia, nabłyszcza i pogrubia wlosy. Szybko i łatwo wiąże się z naturalnym białkiem, zawartym w poszczególnych włosach.

- kolagen- składnik, który zapobiega wypadaniu włosów garściami, dodaje im blasku i odżywia. Dzięki niemu końcówki przestają się rozdwajać, włosy są sprężyste i łatwe do rozczesania, nie plączą się po umyciu.

- proteiny soi- wykazują właściwości pogrubiające włosy, wzmacniają osłabione cebulki oraz dodają fryzurze połysku.

- proteiny pszenicy- skutecznie penetrują strukturę włosa, wiążąc w nich wodę na całej ich długości, efektywnie regenerują i odbudowują zniszczone kosmyki, bardzo dobrze przeciwdziałają elektryzowaniu się włosów.

- jedwab- potrafi wchłonąć i zatrzymać duże ilości wilgoci, dzięki czemu doskonale nawilża oraz odżywia włosy. Jedwab do włosów wyrównuje także strukturę i zamyka łuskę włosa. To sprawia, że są one jedwabiście miękkie, pięknie się układają, nie plączą ani nie puszą.

- elastyna- wspomaga odbudowę włosów, nadając im połysk.

Proteiny są niezbędne przede wszystkim włosom, które są zniszczone na skutek zabiegów takich jak farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja, prostowanie wysoką temperaturą, suszenie gorącym strumieniem powietrza.

Jednak nie należy przesadzać ze stosowaniem kosmetyków proteinowych, gdyż nadmiar związków białkowych może osadzać się na powierzchni włosa prowadząc do tzw. przeproteinowania włosów. Dzieje się tak, gdy dostarczamy im za dużo protein w stosunku do humektantów i emolientów. Włosy stają się wtedy matowe, łamliwe i trudne do ułożenia. Aby oczyścić włosy z protein na początek najlepiej umyć włosy silnie oczyszczającym szamponem. Dobrze im zrobi również regularne olejowanie, które dostarczy włosom emolientów.

Uwaga! Musisz być zalogowany aby dodać komentarz