20 ciekawostek o włosach

Włosy- zazwyczaj pożądane są zdrowe, gęste i piękne. Zdarza się, że czasem trochę na nie narzekamy – gdy mamy proste, marzymy o kręconych włosach, innym razem nasze loki z uporem prostujemy. Codziennie każdy z nas poświęca im swoją uwagę, nawet nie podejrzewając, ile tajemnic w sobie kryją. Skąd się biorą włosy i po co? Od czego zależy ich kolor i tempo wzrostu? Poznajcie 20 faktów na temat ludzkich włosów.

lupa na włosy

 1. Czerń jest najczęstszym kolorem włosów na świecie.

 2. Włosy mogą rosnąć prawie wszędzie na ciele, z wyjątkiem dłoni, podeszwy stóp, na ustach i błonach śluzowych.

 3. Włosy są bardziej elastyczne niż myślisz! Może rozwinąć się nawet o 30% swojej pierwotnej długości, gdy jest mokry.

 4. Dziennie wypada nam od 40 do 150 pasm włosów.

 5. Kiedy stało się popularne farbowane włosów? W 1950 roku tylko ok. 7% kobiet zafarobowało włosy, ale w 2015 roku było to około 75%.

 6. Piękno może zająć trochę czasu. Średni czas, który kobieta spędza na myciu, suszeniu i stylizacji włosów to 1 godzina i 53 minuty w tygodniu. Do czasu, gdy ma 65 lat, spędzi 7 miesięcy swojego życia robiąc włosy.

 7. Podcinanie włosów nie sprawia, że rosną one szybciej, ale pomoże uniknąć rozdwajania się końcówek.

 8. Obok szpiku kostnego, włosy są najszybciej rosnącą tkanką w organizmie człowieka.

 9. Włosy tworzą głównie keratyna, która również może znaleźć się na zewnętrznej warstwie naszej skóry i paznokci.

 10. Włosy rosną średnio 0,3 – 0,5 mm dziennie.

 11. W epoce wiktoriańskiej, włosy były używane jako biżuteria! Ludzie mieli broszki, wisiorki wykonane z włosów zaginionych bliskich jako sposób oddania im hołdu.

 12. Pasmo włosów jest silniejsze niż drut miedziany o tej samej średnicy.

 13. Każdy włos składa się w 80% – 85% z keratyny, około 10% z wody, a reszta to pigmenty lipidy i minerały. Z tego też powodu powtarzam bardzo często, jak ważne jest dostarczanie włosom keratyny, która jest ich budulcem.

 14. Ile włosów mamy na naszych skórach głowy? Więcej niż myślisz. Przeciętna osoba ma 100.000 - 150.000 pasm włosów na głowie (więc nie martw się zbytnio o 40 - 150 straciłeś dzisiaj).

 15. Podczas badania miejsca zdarzenia służby kryminalne bardzo skrupulatnie poszukują włosów. Ich właściwości fizyczne, czyli elastyczność i odporność na uszkodzenia mechaniczne, sprawiają, że pozostają na miejscu zdarzenia. Badanie włosa może pomóc ustalić przyczynę śmierci, chorób właściciela oraz w porównaniu z jakąkolwiek inną tkanką pozwalają na identyfikację osoby.

 16. Mężczyźni mogą być z Marsa, a kobiety z Wenus, ale nie ma absolutnie żadnej różnicy między męskimi i żeńskimi włosami pod względem cyklu wzrostu i struktury.

 17. Nasze włosy stale rosną i mają żywotność około 5 lat. 90% naszych włosów rośnie w danym momencie, podczas gdy pozostałe 10% robi sobie przerwę.

 18. Wszystkie mieszki włosowe w ludzkim ciele powstają w momencie, gdy mamy zaledwie pięć miesięcy w łonie matki.

 19. Kiedy włosy wypadają, zwykle rosną ponownie. Może to zrobić do 20 razy w ciągu całego życia.

 20. Nazwa trychologia, czyli dziedziny zajmującej się diagnozowaniem i leczeniem problemów z włosami i skórą głowy, pochodzi od greckiego thrikhos, czyli włos.
Uwaga! Musisz być zalogowany aby dodać komentarz