08.03.2020 włosy, odżywki, szampony

4 największe problemy z włosami Polek. Można z nimi walczyć w naturalny sposób!

Choć określenie „typowo słowiańskie włosy” jest odrobinę naciągane, włosy Polek mają jednak kilka wspólnych mianowników. Większość z nas ma średnio porowate włosy z lekkim skrętem – najczęściej w pakiecie z tym samym zestawem problemów. Wypadanie włosów, przetłuszczanie się i łupież to standardowe bolączki w naszej szerokości geograficznej. Jak sobie z nimi radzić? Poznajcie kilka naturalnych sposobów

Oczywiście, każde włosy są inne i każdy do swojej pielęgnacji powinien podchodzić indywidualnie, nie ma czegoś takiego, jak uniwersalny plan pielęgnacji. Z drugiej strony, możemy wyróżnić przeważający typ włosów, oraz zaobserwować braki w dostępnych produktach do pielęgnacji i stylizacji włosów. Co konkretnie mam na myśli? Przykładowo, typ skrętu i porowatość. Wiele Polek i Polaków ma włosy o średniej porowatości i grubości i typie skrętu od fal, do sporych, miękkich loków. Dotychczas brakowało na rynku odpowiednich żeli, które dadzą zarówno mocne utrwalenie, bo nie są to zazwyczaj samoistnie zwijające się “sprężynki”, oraz nie będą obciążać, bo “nasze” włosy za tym nie przepadają.

problem włosy

Jakie problemy z włosami mają Polki?

Choć nie można generalizować, okazuje się, że włosy Polek mają wiele wspólnych cech i problemów. Większość z nas posiada włosy średniej grubości, ze skrętem (od delikatnych fal po loki) i o umiarkowanej porowatości (określa ona sposób ułożenia łusek na łodygach i tym samym ich odporność na uszkodzenia). Włosy w naszej szerokości geograficznej często zmagają się też z tymi samymi problemami, takimi jak łupież, brak objętości, wypadanie czy przetłuszczanie się. Co ciekawe, okazuje się, że większość z nich wynika z niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy. Mało kto zdaje sobie sprawę, że zdrowie włosów zaczyna się właśnie od skóry głowy. To właśnie tu swoje źródło ma nadmierna aktywność gruczołów łojowych, łupież, czy problemy ze wzrostem włosów, a brak odpowiedniego oczyszczania i niszczenie naturalnej warstwy hydro-lipidowej skóry głowy odbijają się na kiepskiej kondycji włosów. Jak temu zapobiec? Pozwólcie, że rozdzielimy włos na czworo i przyjrzymy się po kolei wszystkim wymienionym problemom.

Problem nr 1: przetłuszczające się włosy

Skóra głowy skłonna do łojotoku to spore wyzwanie pielęgnacyjne. Codzienne mycie, zwłaszcza dla posiadaczek bardzo długich włosów, to czynność kłopotliwa, która potrafi uprzykrzyć życie. Włosom, które przetłuszczają się u nasady, często towarzyszą suche końcówki. Nie mówiąc już o tym, że stosowanie agresywnych szamponów na bazie anionowych środków powierzchniowo czynnych, może wysuszać skórę głowy, która w odpowiedzi zaczyna produkować jeszcze więcej łoju. W ten sposób błędne koło się zamyka, a my zostajemy z nasilającym się problemem. Dlatego punkt pierwszy to zmiana szamponu na taki, który oczyści skórę w łagodny sposób. 

Problem nr 2: wypadanie włosów

Wypadanie włosów to złożony problem, który może mieć różne podłoża. Często wiąże się z chorobami (np. chorobą Hashimoto), zmianami hormonalnymi (np. po porodzie) czy stresem. W wielu przypadkach niezbędna jest specjalistyczna kuracja i pomoc trychologa. Wypadanie włosówmoże się jednak również wiązać z nieodpowiednią pielęgnacją skóry głowy. Bardzo ważne jest pobudzanie krążenia i rewitalizacja łodyg włosów.

Problem nr 3: łupież

Łupież to najczęstszy problem skóry głowy. Ciężko pozbyć się go na dobre, bo niestety ma tendencję do nawrotów, a wiele szamponów przeciwłupieżowych nie usuwa przyczyn, tylko objawy. W dodatku ten nieproszony gość osłabia naszą pewność siebie i sprawia, że ciemne ubrania idą w odstawkę. W walce z łupieżem niezwykle ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków, które przywracają skórze głowy komfort, a także działają antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. 

Problem nr 4: włosy pozbawione objętości

Brak objętości to głównie problem osób o prostych, gładkich i cienkich włosach. Może on wynikać również ze złej stylizacji i niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy stosujemy ciężkie, obciążające włosy formuły i używamy na raz zbyt wielu produktów do stylizacji. Jeśli chcesz dodać włosom objętości, zacznij od zmiany pielęgnacji na lżejszą. Podstawą jest szampon, który odpowiednio oczyści skórę głowy.

Uwaga! Musisz być zalogowany aby dodać komentarz