25.09.2019 włosy, odżywki, szampony

Jakie włosy mają Polki i jak o nie dbać? Agnieszka Niedziałek opowiada o błędach w pielęgnacji

Czym są typowe włosy Polek? Czy w ogóle istnieje coś takiego? Na to pytanie odpowiada Agnieszka Niedziałek. Najpopularniejsza w Polsce „włosomaniaczka” wyjaśnia, jak zadbać o włosy zależnie od pogody i poleca do tego polskie produkty. Wspomina o trendach, jakie przyszły do nas z Zachodu i wytyka nasze najczęstsze błędy w pielęgnacji włosów. Jesteś pewna, że umiesz używać szamponu?

Agnieszka Niedziałek o włosach Polek

Jak wyobrażacie sobie typowe włosy Polek? Długie, słowiańskie, blond pukle mieniące się w Słońcu wszystkimi odcieniami złota? Jeśli tak, to muszę Was rozczarować. Okazuje się bowiem, że dużo popularniejsze są ciemne włosy. Brunetki, szatynki i posiadaczki kasztanowych kosmyków stanowią niecałe 70 proc. Polek. Blondynki i rudzielce, to jak się okazuje, nieco ponad 30 proc. populacji naszego kraju. Zaskoczone?

Kolor nie jest tutaj jednak najważniejszy. Jasne jest, że nie ma dwóch osób o identycznych włosach. Być może jednak istnieją inne wspólne cechy, dla większości z nas? By zgłębić ten temat, zapytałam o zdanie Agnieszkę Niedziałek. Agnieszka jest zawodową „włosomaniaczką”, jak sama siebie nazywa. Prowadzi jeden z największych na Youtube’ie kanałów dotyczących pielęgnacji – WWWLOSY.PL, który śledzi ponad 200 tys. osób. Ma również sklep internetowy napięknewłosy.pl, w którym możemy zaleźć specjalnie przez nią wyselekcjonowane produkty z najlepszym składem. Jakiś czas temu Agnieszka Niedziałek założyła również własną linię kosmetyków – Hairy Tale Cosmetics, która również dostępna jest w jej sklepie.

Ciekawa, jakie są typowe włosy Polek i czy w ogóle możemy mówić o takim rozróżnieniu, zapytałam Agnieszkę o zdanie.

Mam do tej kwestii dwojakie podejście. Oczywiście, każde włosy są inne i każdy do swojej pielęgnacji powinien podchodzić indywidualnie, nie ma czegoś takiego, jak uniwersalny plan pielęgnacji. Z drugiej strony, możemy wyróżnić przeważający typ włosów, oraz zaobserwować braki w dostępnych produktach do pielęgnacji i stylizacji włosów. Co konkretnie mam na myśli? Przykładowo, typ skrętu i porowatość. Wiele Polek i Polaków ma włosy o średniej porowatości i grubości i typie skrętu od fal, do sporych, miękkich loków. Dotychczas brakowało na rynku odpowiednich żeli, które dadzą zarówno mocne utrwalenie, bo nie są to zazwyczaj samoistnie zwijające się “sprężynki”, oraz nie będą obciążać, bo “nasze” włosy za tym nie przepadają.

Agnieszka zwraca również uwagę, na najpopularniejszą wśród Polek i Polaków budowę włosa i najczęstsze problemy, jakie nas dotyczą.

Będą to włosy średniej grubości, średniej porowatości, często z jakimś skrętem - nie całkowicie proste. Tak jak wspomniałam, każde włosy są inne! Z doświadczenia wiem, że wiele osób lubi przykładowo proteiny roślinne w kosmetykach: owsiane, pszeniczne, nawilżacze takie jak pantenol, kwas hialuronowy, oraz “nasze” oleje: czarnuszkę, konopny, lniany czy owsiany. Najczęstsze problemy to oczywiście wypadanie włosów, przetłuszczanie się skóry głowy, łupież. Coraz więcej osób jest w stanie sobie z nimi poradzić, trafiając na, chociażby mój kanał czy na grupę Włosing, gdzie zgromadzone są już prawdziwe encyklopedie pomagające rozwiązać te problemy.

Uwaga! Musisz być zalogowany aby dodać komentarz